مدیریت امور فرهنگی در یک نگاه:

 

آگاهی از گستره فرهنگ و تنوع و تعدد آن در میان ملت ها و جوامع ‏مختلف می تواند به عنوان یكی از دستاوردهای بزرگ بشری در سده ‏كنونی قلمداد گردد. چه تمامی اندیشه های بشری دارای بن مایه مشتركند ‏و آن فطرت الهی است كه اگر به دنبال ناپرهیزگاری دستخوش تغییر ‏نگردد می تواند در تمامی زوایای زندگی او حضوري مؤثر داشته باشد. ‏در این میان آمیزه فرهنگ ناب اسلامی با تمدن كهن ایرانی داستان ‏شگرفی دیگر است كه در این باب كتاب ها نگاشته و سخن ها رفته ‏است.‏

شناخت زوایای مختلف فرهنگ جامعه دین مدار ایرانی تكليفي گران است ‏كه جز حوزه ها و دانشگاه ها، ديگران را ياراي به منزل رساندن آن ‏نيست. از این رو كه نیازمند دانش فراگیر در تمامی زمینه های اعتقادی و ‏جامعه شناختی و تخصص محوری است. خوشبختانه تلاش های همه ‏جانبه اي در سال های اخیر از سوي دانشگاهیان و حوزویان در این ‏خصوص صورت پذیرفته است. ‏

معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در سال های اخیر با رویكردی ‏نوین به فعالیت های فرهنگی و بر اساس نيازهاي موجود در ميان ‏دانشگاهيان سعی بر آن داشته تا تلاش های فرهنگی دانشگاه را در ‏چارچوبی معین و بر اساس برنامه اي مدون و برگرفته از تعامل دانشگاه ‏و جامعه پی گیرد.‏

از جمله اقداماتی كه تا كنون توانسته است بخش قابل توجهی از ‏دانشجویان را به عنوان مخاطبان اصلی امور فرهنگی در بر گرفته و آنان ‏را زير پرچم دانش و فرهنگ، گرد آورد ستادهای فرهنگی دانشگاه بوده ‏است. این ستادها به همراه كانون های وابسته در میان دانشگاهیان ‏جایگاهی ویژه یافته و با هدایت، حمایت و نظارتي كه از سوي معاونت ‏فرهنگی دانشگاه صورت پذيرفته راه بالندگي در پيش گرفته است. اميد ‏است این تلاش ها در اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی دانشگاهیان بيش ‏از گذشته مؤثر افتد.

معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در پیشبرد این اهداف نقش سازنده ای داشته است که از آن جمله می توان به دستاوردهاي اخير آن از جمله موارد زیر اشاره نمود:

·         كسب مقام برتر در توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز براي چهارمين دوره

·          كسب عناوين برتر در زمينه قرآن و عترت در نمايشگاه بين المللي قرآن كريم

·          تأسيس و فعاليت پژوهشكده هاي «قرآن و عترت» و «مطالعات ميان فرهنگي»

·          انتشار ده ها كتاب و مجله علمي – پژوهشي با رويكردهاي مختلف فرهنگي

 

در راستای تحقق اهداف فوق الذکر دفتر امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه در سال 1373 فعالیت خود را به طور مستقل آغاز نمود و تا کنون توانسته گامهای مؤثری در زمینه ارتقای فرهنگی اسلامی بردارد ، فعالیت های گسترده ای داشته که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.

·         برگزاری مناسبت ها و مراسم :      برگزاری مناسبت های مختلف مذهبی از جمله اعیاد اسلامی مبعث ، غدیر و قربان و میلاد ائمه اطهار (ع) و وفیات و شهادت آن بزرگواران، برپایی هرساله مراسم ویژه روز عرفه در محل مرز خسروی، برگزاری مراسم ملی و میهنی نظیر دهه فجر انقلاب اسلامی، هفتم تیر ماه، 14 خرداد سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، هفته بسیج و هفته دفاع مقدس، سالگرد آزاد سازی خرمشهر، مراسم ویژه  ماه مبارک رمضان، مراسم دهه اول محرم ، ایام فاطمیه و... .

·         مراسم پر فیض اعتکاف:      از سال 1380 ستاد اعتکاف واحد راه اندازی گردید که طی این مدت برنامه ریزی و هماهنگی جهت شرکت بیش از هزار نفر از دانشجویان در این مراسم معنوی صورت گرفته است.

·         ستاد اقامه نماز :      کلیه ی امور مر بوط به برپایی نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد دانشگاه و همزمان در نمازخانه مجتمع خوابگاه خواهران و نیز برپایی مراسم معنوی زیارت عاشورا صبح هر پنجشنبه، برگزاری مراسم ویژه لیالی قدر و ... .

·         کانون قرآن و عترت :      برگزاری کلاس های تفسیر و تجوید قرآن کریم، برگزاری محافل بزرگ قرآنی با حضور اساتید و قاریان ممتاز بین المللی و کشوری، برگزاری مسابقات قرآن و عترت ( ثبت نام و ساماندهی مسابقه در مراحل مقدماتی و نیمه نهایی و نهایی ، اعلام نتایج و اهداء جوایز)، پاسخ به سؤالات قرآنی دانشجویان، تدوین و توزیع خبرنامه قرآنی و ... .

·         مشارکت در برگزاری همایش ها و سمینار ها.

·         برگزاری اردو های مختلف زیارتی ، سیاحتی و علمی.

·         تهیه و تنظیم نشریات و بروشور های مختلف جهت  اعتلای آگاهی دانشجویان، اساتید و کارکنان.

 

معرفی مدیر دفتر امور فرهنگی :

نام و نام خانوادگی: محسن کرمی

تحصیلات: کارشناسی ارشد معارف و علوم قرآن و حدیث

شروع همکاری با دانشگاه: از سال 1379

سوابق کاری:

·         مسئول امور فرهنگی حوزه علمیه و مدیر مجتمع فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی به مدت 10 سال

·         مدیر واحد تحقیقات و پژوهش ها و سنجش برنامه های صدا و سیما

·         تدریس در مراکز آموزش عالی به مدت 15 سال